CEY SANAT  Sayı:3 / 2005  
 

İÇİNDEKİLER:

 

Istanbul Sanat Müzesi Vakfı

Max Ernst: Salvador Dali

Enis Batur ve Murat Gülsoy

Yekta Kopan : Esinlenme

SİYAH SAYFALAR'da: Bedri Rahmi Eyüboğlu......

 

Plastik sanatlar ekseninde disiplinlerarası işbirliği ve paylaşımın hayati derecedeki önemi ve gerekliliği uzun yıllardan beri üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Ama bu güne kadar somut ve maddi varlığa dönüşmüş derinlikli teorik bir çalışma yapılmadı. Cey Sanat Plastik sanatlar dergisi olarak ilk sayımızdan itibaren bu oylumu önemsedik ve hassasiyetle bu izlek doğrultusundaki yazınsal ve görsel ürünlere de yer verdik.

Disiplinlerarası paylaşıma Cey Sanat dergisinin nesnel katkısı daha etkin bir biçimde devam edecek.
Dergimizin 3. sayısında, Enis Batur, “esin” sözcüğünün kaynağına bir fotoğraf veya resimde saklanan “karelere” odaklanarak adeta varoluşun soluk alması (inspiration) ve soluk vermesi (expiration) ve varlığın herhangi bir resim-fotoğraf merkezindeki etkinliği ve edilgenliğini birbirinden zor ayırt edebilirliğini irdeliyor, aynanın yuvarlak gözü tam merkezi işaretliyor.
Dosya bölümünde Sayın Tomur Atagök; yıllardan beri tüm varoluşuyla mücadelesini verdiği ve üzerine ciddiyetle gittiği “İstanbul Sanat Müzesi Vakfı” sorunlarını gündeme taşıyor.
Siyah sayfalarımızda değerli Sanatçımız Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kentin duvarları arasından yükselen “çığlığını” dergimizin fotoğraf editörü Tuba Ceylan Yalman’ın merceğinden duyacağız!
Kent kültürü ile uzlaşamayanların onun sanatına yapıtlarına karşı benimsedikleri duyarsızlıkları ve “çirkin” saldırganlığın fotoğraf karelerini izleyeceksiniz!

Ekrem Kahraman; iki sanatçıyı (Van Gogh ve Jackson Pollock) yaşam-sanat ekseninden, derinlikli ve dokunaklı bir anlatım diliyle ve plastik sanatların güncel sorunlarını ele alarak anlatıyor.

Usta sanatçılarımızdan olan Hoca Ali Rıza’yı ölümünün 75. yıl dönümü olan 20 Mart 2005 Pazar günü Kız Kulesi’nde anıyoruz.

 

CAVİT MUKADDES

“Cey Sanat” tüm avant-garde, yenilikçi düşüncelere, genç yeteneklere, usta sanatçılarımıza, eleştiri alanında ürün veren kalemlere açık bir pencere olarak, Plastik Sanatların tüm disiplinlerine eşit mesafeden seslenmeyi hedefliyor.

 

EDİTÖR'DEN:

 

 

DERGİ KİMLİĞİ/İLETİŞİM

CEY SANAT Aylık Plastik Sanatlar Dergisi

İletişim: cavitmukaddes@ceyguzelsanatlar.com

CEY GÜZEL SANATLAR
Garantikoza Çarşı Konutları N1 Blok No: 20
Zekeriyaköy – Sarıyer
Tel: (212) 202 64 00
Fax: (212) 202 61 00

CEY GALERİ
Koşuyolu Caddesi No: 46
Kadıköy
Tel: (216) 340 52 00
Fax: (216) 340 52 14

E-posta: cey@ceyguzelsanatlar.com

Web: www.ceyguzelsanatlar.com
 

Bir Önceki Sayfaya Geri Dön                Ana Sayfaya Geri Dön