ESMER  Sayı:   Kasım 2006  
 

İÇİNDEKİLER:

 

Kasım ESMER’i AHMET KAYA posteri hediyeli!

 

Kasım sayısını, geçtiğimiz günlerde Nobel Edebiyat Ödülü alan ORHAN PAMUK’a ayıran dergi, yine birbirinden renkli konularla dolu. Aynı zaman da bir ESMER yazarı olan ORHAN PAMUK’la ilgili çok geniş bir dosyaya yer veren ESMER, yazarla yapılmış ve ilk defa yayınlanan çok geniş bir söyleşiye yer vermiş. Söyleşiyi derginin yayın danışmanı Muhsin Kızılkaya yapmış.

Yazarın hayatının Ferzende Kaya tarafından kaleme alındığı dosyadaki en önemli bölümlerden birisi de, ORHAN PAMUK’un romanlarını nasıl yazdığını anlattığı bölüm. Yazıhanesinden adım attığı dakikadan itibaren bir gününü nasıl geçirdiğini anlatan Orhan Pamuk’la ilgili ayrıca Yılmaz Odabaşı ve Enver Sezgin’in de makaleleri bulunuyor.

 

 

AYKIRI BİR PORTRE: ALİ SÜRMELİ

ESMER’in klasikleşen portre sayfalarının Kasım konuğu sinema oyuncusu Ali Sürmeli… Muş Vartolu olan Ali Sürmeli’nin hikayesini Sinan Karahan kaleme almış. Sürmeli hikayesine şöyle başlıyor: “1959 yılında Varto’da doğduğum yazılıdır. Aslında biraz farklı. Babam çobandı. Kafasına okuma yazmayı taktı ve dışardan bitirerek posta memuru oldu. Babamın posta memurluğu macerası bizi de peşinden sürükledi ve birçok yeri gezdik. Babam önce Solhan ve Karlıova’ya sürgüne gitti. Arada Şerafettin dağı vardı onu aşmaları gerekiyordu. Annem hamile ve o dağda Beritan aşiretinin çadırında beni doğurup göbeğimi de kendisi kesti. Kısa bir süre sonra Elazığ, Palu, Doğancılar derken ben ilk ve ortaokulu bitirdim. Daha sonra Diyarbakır ve Bursa da son buldu sürgünlüğümüz. Ben de lise eğitimimi tamamlamış oldum.”

   

VE DİĞERLERİ…

Kasım sayısında ayrıca;

-- İsmail Beşikçi, Reis Çelik, Eylem Kaftan, Ahmet Tulgar, Said Aydın, Selim Temo, Şeyhmus Diken, Mehmet Zahir, Tayfun Atay, Cezmi Ersöz, Sunay Akın, Ayhan Şahin, Abidin Parıltı, Enver Özkahraman, Feyza Hepçilingirler, A. Kadir Konuksever, Ragıp Duran, Hasip Kaplan, Firat Cewerî, Varkest Keşiş, Betül Tarıman, Sayım Çınar, Kötü Şair Şerafettin, Adnan Yıldız, Ali Nesin, Müslüm Yücel yazılarıyla…

 

-- Pelin Batu, Ahmet Ümit, Filiz Özbay, Yelda Karataş, Zuhal Eser, Resul Üstün, Selma Ağabeyoğlu, Kemal Varol, Müslim Çelik, Ramazan Macit, Cihan Oğuz, Osman Olmuş şiirleriyle…

 

-- Rewhat ve İmam Cici çizgileriyle KASIM sayısında…

 

 Kasım ESMER’i bütün gazete bayilerinde!

 

EDİTÖR'DEN:

 

 

DERGİ KİMLİĞİ/İLETİŞİM

 

ESMER Popüler Kürtür

Yayıncı:   RONAK KÜLTÜR A.Ş.

İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın: Yönetmeni   Ferzende KAYA

Yazı İşleri Müdürü:  M.Ali İZMİR

Yazı İşleri:  Şerafettin KAYA, Rewhat, Reyhan ALAÇ ÇİÇEK, Bircan DEĞİRMENCİ, Eylül N. GEROĞLU.

Görsel Yönetmen: Azad AKTÜRK

Yayın Danışmanları : Muhsin KIZILKAYA, Ahmet TULGAR

Müessese: Hasan Sami YALÇIN

Reklam: Suzan DOĞAN

Ofis: Özal AKTÜRK

Adres: Ronak Kültür A.Ş Mahmutbey Yolu. Meriç Sok. No: 28. Kat: 5. Şirinevler - Bahçelievler / İSTANBUL

Tel: 0 (212)  451 53 05      Fax: 0(212) 451 53 68

Web, E-Posta: www.esmerdergisi.com            posta@esmerdergisi.com  

 

 

Bir Önceki Sayfaya Geri Dön                Ana Sayfaya Geri Dön