HARİÇTEN GAZEL  Sayı:1 Mart-Şubat 2008  
 

İÇİNDEKİLER:

 

 

EDİTÖR'DEN:

Hariçten Gazel: Okuyun!

 

Türkiye edebiyat dergisine kavuşuyor. Murat Ali Seven ve Dinçer Apaydın editörlüğünde yayın hayatına başlayan Hariçten Gazel, Türk edebiyatına canlılık ve hareket getirme niyetinde; başlangıç vuruşu sayılabilecek ilk sayı, sakin ama “dişini” gösteren bir tavırla çıkıyor.

 

Hariçten Gazel, dosya hazırlamayı temcit pilavı ısıtmak sananlardan olmayacağı konusunda ısrarlı. Edebiyatla hayatı ayrı görmeden, sınırlamadan, ufuk açıcı dosyalar hazırlamak niyetiyle işe koyuluyor. Bu anlayışla hazırlanan ilk sayının dosya konusu: Tutunamayanlar. Dinçer Apaydın, Ferhat Uludere, Müge Şenöz, Dilek Karakoç, Yavuz Türk, Gökhan Özdanışman, Büşra Nur Dağlar, Ayhan Şahin ve Ceren Can yazılarıyla ‘tutunamayanlar’ kavramına farklı yerlerden yorumlar getiriyorlar.

 

Dergide bir dosya kadar kapsamlı olan “soruşturma” dikkat çekiyor: Savaş ve Edebiyat. Enis Akın, Ahmet Cenk Ünlü, Hande Öğüt, Yunus Melih Özdağ, Mehmet Aycı ve Erkan Canan’ın yanıtları farklı bakış açıları sunuyor.

 

Bu sayının röportajı Hakan Arlsanbenzer’le. Murat Ali Seven ve Dinçer Apaydın, son iki yıldır çıkardığı ve bu aralar üçüncü cildini yayımlayacağı şiir yıllıkları vesilesiyle Hakan Arslanbenzer’le Türk şiiri üzerine konuştular.

 

Dergi, Mehmet Fatih’in ‘Duvarlar’ başlıklı destansı şiiriyle başlıyor. Melek Avcı, Murat Sözer, Yağız Yalçınkaya ve Özlem Korucu bu sayının diğer şairleri.

 

Hariçten Gazel öykü konusunda bir hayli iddialı. Gürkan Gür, Enver Behim, Murat Ali Seven, Emrah İnan, Nurgül Ulu, Müge Şenöz ve Sadık Yalsızuçanlar’ın birer öyküsüyle; Elçin Karadoğan’ın Donald Barthelme’den çevirdiği bir öykü var ilk sayıda.

 

Eren Taşkesen, ünlü yönetmen Kubrick üzerine bir değerlendirmesini; Derya Güvenç, Hollanda’daki noel kutlamalarında gördüğü ayrıntıları okura sunuyor. Daha şimdiden tiryakilik yaratacak yazılarının ilkiyle Özgür Göreçki, yazısının başlığında kendi ironik üslubunu belli ediyor: Tanrım Sen Günahlarımı Update!

 

İlk sayının fotoğrafları ise Selin Çınar’a ait.

 

 

DERGİ KİMLİĞİ/İLETİŞİM

Hariçten Gazel
iki aylık edebiyat dergisi
sayı: 1 / şubat-mart 2008

İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Emrah İnan

Editörler
Murat Ali Seven
Dinçer Apaydın

ISSN: 1308-139X

iletişim: murataliseven@gmail.com

 www.harictengazel.com

Hariçten Gazel; Ankara, İstanbul, İzmir, İzmit, Eksişehir, Kayseri, Samsun ve Mersin’e dağıtıldı.

 

 

Bir Önceki Sayfaya Geri Dön                Ana Sayfaya Geri Dön