İZ  Sayı:5 Ağustos 2006  
 

İÇİNDEKİLER:

 

Merhaba,

Dergimizin beşinci sayısı ile karşınızdayız. İlk sayımızdan itibaren bu derginin fotograf alanında bir boşluğa oturacağı ve bu alanı doldurmak gibi bir misyonu olduğuyla yola çıktık. Geldiğimiz nokta bu öngörümüzün haklılığını her geçen gün daha fazla göstermektedir. İz dergisinin bundan önceki sayılarıyla ulaştığımız kitle, görsel tarihimizi oluşturan fotograf projelerine olan ilginin tahminimizden fazla olduğunu gösterdi. Şimdi bunu nicel olarak da karşılayan bir durum oluştu. Bu sayımızdan itibaren İz’i 2.000 adet fazla basarak 12.000 adete çıkarıyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü İz; bir fotograf geleneğini yaymaya ve temsil etmeye çabalıyor. Bu geleneğin fazlasıyla ilgi görmesi rakamlardan daha önemli. Umarım önümüzdeki sayılarda bu ilgiyi daha da arttırırız.
Bu sayımızda da sizleri farklı dünyalara taşıyacak işleri bir araya toplamaya çalıştık. İçinden geçtiğimiz günler dünya ve bölgemiz tarihinde önemli izler bırakacak günler. Bunları da aklımızın bir ucunda tutarak ve görsel tarihimizde ileride bunların da yerlerini alacağını bilerek, bunların dışında ama altında yatan toplumsal gerçekler açısından hiç de kopuk olmayan coğrafyalara taşıyoruz sizleri.
Marc Riboud, kapak fotografımızdan başlayarak iç sayfalarda devam eden seçkisiyle, gördüğünü bizlerle paylaşarak, bizi dünyanın farklı coğrafyalarına taşıyacak. Her fotograf sizi Marc Riboud’un sabırla ve düşünerek çektiği fotografların içindeki dünyaya götürecek. Ardından Rene Burri’nin İkinci Dünya Savaşı sonrasında fotografladığı Almanlar röportajı geliyor. Rene Burri, bizlere toplumların yüzyıllardır harmanlanarak gelen yapısının, dünya savaşları da dahil ortadan kalkmadan nasıl devam ettiğini ve bunun fotograflara yansımasını gösteriyor. Bu sayımızda VII Photos’dan iki önemli fotografçının foto-röportajına yer veriyoruz. Bunlardan ilki Alexandra Boulat. Boulat, moda dünyasının devlerinden birini, Yves Saint Laurent’i, verdiği son defilede onun tüm hikayesini özetler gibi bizlere sunuyor. Bu ulaşılmaz adamın kapısını bizlere de aralayarak, büyük bir hikayenin sonuna tanık olmamızı sağlıyor ve sonların nasıl bir birikim üzerine oturduğunu tekrar hatırlatıyor. Moda dünyasının dev bir isminden sonra Burt Glinn bizleri alıp 1959’un Küba’sına götürüyor. “Kitaplar bize burada devrim yapamazsınız diyordu ama biz bunu başardık” diyen Fidel Castro ve onun önderliğinde bugün 47. yılını geride bırakan Küba Devrimi’nin bir portresini bizlere çizerek kendisi de dahil tüm dünya halklarını içine çeken bir serüvenin içine bırakıyor. Cristina Garcia Rodero, Küba’dan Antillerin başka bir adası Haiti’de ulusal dini ve kültürü oluşturan Voodoo Ritüellerinde bizi günümüzden alıp binlerce yıl önceye götürüyor. Bizi başka dünyalara götüren ve sarsan bir diğer fotografçı da VII Photos’tan Eugene Richards. Paraguay’daki tek kamusal psikiyatrik tesis olan Nöro-Psikiyatrik Hastanesi’ndeki hastaları fotograflayan Richards, bizlere bir kez daha zihinsel engelliler ve akıl hastalarının terkedilmişliklerini hatırlatıyor. Bu sayımızda hatırlattığımız diğer bir şey de Türkiye fotograf camiasından. Yenilikçi tarzıyla fotografın sınırlarını resime ve sinemaya doğru genişleten Şahin Kaygun’un, dönemlere yayılmış bir seçkisine yer vererek onun işlerine yeniden bir göz atmanın zamanının geldiğini hatırlıyoruz.
Bu sayımızda da fotografları, yazıları ve emekleriyle bizlere destek olanlara teşekkür ediyoruz.
Altıncı sayımızda görüşmek üzere…

Fotografevi


EDİTÖR'DEN:

 

 

DERGİ KİMLİĞİ/İLETİŞİM

İZ  

Genel Yayın Yönetmeni : Ara Güler

Koordinatör : Hasan Şenyüksel

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü : Umut Sülün

Editörler : Melih Zafer Arıcan, Emre İkizler

Sanat Yönetmeni : Ayşegül Aydemir

Reklam ve Halkla İlişkiler : Gölnur Cengiz

Renk Ayrımı : Studio

Baskı : Stil Matbaacılık

Adres:İstiklal Caddesi Tütüncü Çıkmazı No:4 Beyoğlu-İSTANBUL Tel : 0 212 249 02 02  Fax: 0212 244 40 75

Web, E-posta: www.fotografevi.com  , info@fotografevi.com

 

 

Bir Önceki Sayfaya Geri Dön                Ana Sayfaya Geri Dön