SÖZCÜKLER  Sayı:2 (Temmuz-Ağustos) 2006  
 

İÇİNDEKİLER:

 

SÖZCÜKLER DERGİSİ’NİN 2. SAYISI YAYIMLANDI.

 

İki aylık edebiyat dergisi Sözcükler’in Temmuz-Ağustos tarihli 2. sayısı da, ilk sayısı gibi edebiyatımızın her kuşağından seçkin temsilcilerin ürünleriyle yayımlandı.

 

Derginin bu sayısında, Meksikalı ünlü romancı Carlos Fuentes’in 2005 Berlin Kitap Fuarı’nın açış konuşması olan, “Romana Övgü” başlıklı yazısı, Celal Üster’in çevirisiyle sunuluyor. Derginin, “Edebiyat Ne İşe Yarar?” soruşturmasını bu ay, Irlandalı yazar John Banville yanıtlamış. Semih Gümüş, “Postmoderni Anlamak” başlıklı yazısında günümüz edebiyatının temel sorunlarından birini gündeme getiriyor.

 

Melih Cevdet Anday’ın 1980’lerin yaşında Abidin Dino’ya yazdığı mektuplar, Ferit Edgü’nün sunumuyla dergide yer alıyor.

 

Emin Özdemir, “Yoğunlaştırılmış Karakter Çizimleri” adlı denemesinde, Türk ve dünya edebiyatından ünlü karakterlerin özelliklerini inceliyor. Server Tanilli, ilk önemli kadın romancımız Halide Edip’in yapıtlarındaki feminizm tavrını, Ali Nesin, babası Aziz Nesin’in kişilik özelliklerinden birini konu edinmiş.

 

Hüseyin Erdem, 1950’li yılların Kurtuluş ve Dolapdere semtlerindeki insanların dünyasını “Mestan” adlı anı yazısında anlatıyor.

 

Selim İleri’nin yazmakta olduğu, 1600’lerin İstanbul’unda geçen yeni romanı “Hepsi Alev”den bir bölümün yanı sıra, Sözcükler’in bu sayısında İlhan Berk, Mücap Ofluoğlu, Cevat Çapan, Refik Durbaş, Erdal Alova, Veysel Çolak, Turgay Fişekçi, Ali Asker Barut, Songül Kaya ve Mehmet Çakır’ın şiirleriyle; Nezihe Meriç, Cemil Kavukçu, Oğuzhan Akay ve Deniz Günal’ın da öyküleri okunabilir.

 

EDİTÖR'DEN:

 

 

DERGİ KİMLİĞİ/İLETİŞİM

SÖZCÜKLER İki Aylık Edebiyat Dergisi

Sahibi ve Yazı İşleri Sorumlusu:A.Turgay FİŞEKÇİ

E-posta: tfisekci@gmail.com 

Adres:Neyzenbaşı Halilcan Sok. No:42/7 Üsküdar/İSTANBUL

Tel: (216) 49588 65

Yazışma:P.K. 57 Üsküdar/İSTANBUL

Web: www.sozcukler.com

Dağıtım:YaySat

 

 

Bir Önceki Sayfaya Geri Dön                Ana Sayfaya Geri Dön