Şiir Penceresi’nden…

 

 

Poetik yazılarıyla en başından yanımızda olduklarını gösteren Mehmet H.Doğan'a, Mustafa Durak'a, Ahmet Ada’ya, Celâl Soycan’a, Halim Şafak’a, Bâki Ayhan T.’ye, Utku Özmakas’a, Mahmut Temizyürek’e, Abdulkadir Budak’a, Yücel Kayıran’a ve çokça faydalandığımız Şiir Defteri’ni hazırlayan Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu’ya ve de sitede şiir ve yazıları ile yer alan tüm şair ve yazarlara teşekkür ederiz.
Ayrıca sitenin kuruluşu aşamasında; hazırladığımız tasarımla ilgili teknik konularda Tarık Aslan, Ercan Erdoğan, Murat Akkan ve Deniz Dönmez'e, dışardan destekleriyle Tuğba ve Alper Utkan Şanda’ya; yüzlerce yazı/şiirin yazımında gönüllü olarak bizlere yardımcı olan edebiyatın/şiirin sıkı okurlarından; Semra Çeçen’e, Nezahat Ersoy’a, Neval Eyüboğlu’na, Deniz Akkan'a, Zeynep Çetin’e, Seda Uludağ’a, Öykü T.’ye, Hatice Akbay’a, Burcu Ağırdemir'e, Oğuz Yaraş’a, Mehmet Demirbaş’a, Kezban ve Hasan Meriç’e minnettarız. İnanıyoruz ki, Şiir Penceresi’nin müdavimleri bu yaptıklarınızı hiç unutmayacaktır.


Yayımlanan Ürünler Hakkında:

www.siirpenceresi.com ticari bir site olmayıp bugün şiirin içinde bulunduğu sorunların çözümüne yönelik olarak şair/yazarların gönüllü birlikteliğiyle kurulmuştur. siirpenceresi.com, at izinin it izine karıştığı bu internet ortamında; “bir başka bakmak için” nitelikli bir şiirin izini sürerken, poetik yazılarla da bunun içini doldurmaktadır. Bu ülkede her üç kişiden beşinin şair olduğuna gülüp geçemiyoruz artık. Hele de internet ortamında bu oranın daha da arttığını, şiirdeki niteliğin her geçen gün biraz daha düştüğünü üzülerek görüyoruz. Bu durumda kimseye şiir yazmayı öğretmek gibi bir niyetimiz de yok; ancak yazılanı sorgulayan sıkı bir şiir okuru oluşturmak pekâlâ mümkündür. Şiir Penceresi aynı zamanda şaire, şiirle ilgili her türlü konuda kaynaklık edebilecek önemli bir arşiv niteliğinde olacaktır. Bunun için de özellikle eski dergilerde kalmış önemli şiir yazılarını bugünlere taşımak istiyoruz. Şiir Penceresi, şair/şiirle ilgili duyuruların (verili şiir ortamının erk ve otoriter ilişkilerinin sonucu olan şiir yarışmaları ve ödülleriyle ilgili olarak; şiirle okur arasına girmemek, ayrıcalık ve önyargıları silmek için bunlarla ilgili organizasyon ve duyurulara yer verilmemek üzere), şiir ağırlıklı dergi ve kitap tanıtımlarının ücretsiz yapılacağı ve şiirin günümüz koşullarından kaynaklanan her türlü sorununun çözümüne yönelik olarak şair duyarlığıyla açılmış bir penceredir. Bizim için önemli olan şiirle ilgili her türlü konuda okur/yazara kaynaklık edebilecek bir arşiv hizmeti sunabilmenin yanı sıra asıl önemli olan hiçbir ticari kaygı gütmeden internetteki mevcut okur/izleri bir şekilde matbu dergilere ve kitaplara yönlendirebilmektir.

Her ne kadar Şiir Penceresi’nde yer alan Şairler/Şiirler bölümü bir seçki özelliği taşısa da halen hayatta olan, şiir yazmayı sürdüren şairlerin şiirlerindeki gelişimi ve bir şiiri en iyi değerlendirenin yine onun biricik şairi olduğunu düşündüğümüzden; bu şairler, sitede yer alan şiirlerinin yerine veya yanına bir başka şiirini daha eklemek üzere yayın kuruluna sunabileceklerdir.
Şiir Penceresi’nde yer alan şiir ve yazılarla ilgili olarak; görüşmelerimiz sonucu ürünlerini aldıklarımız (veya kendileri gönderen) şair/yazarların dışında, bu ürünlerin kanuni haklarını elinde tutan kişilerden herhangi bir izin alınmamıştır. Bu nedenle şair/yazarlar veya kanuni temsilcilerinin isteği üzerine bu ürünler yayından kaldırılabilecektir.

Siirpenceresi.com 'da yer alan şiir ve yazıların başka herhangi bir medya ortamında yayımlanması, çoğaltılması, dağıtılması, listelenmesi gibi işlemler www.siirpenceresi.com ’un ve bu ürünlerin kanuni yayın haklarını elinde bulunduran kişilerin izinlerini gerektirir.

 

Not: Şiir Penceresi e-posta grubuna üye olmak için siirpenceresi@yahoo.com 'a kendinizi kısaca tanıtarak başvurabilirsiniz.

 

Önemli Not: Nitelikli kitaplarla okuru buluşturmanın Şiir Penceresi için bir sorumluluk olduğunu, edindiğimiz tecrübe ve pratikle kitap yayıncılığının bir ucundan tutmamız gerektiğini düşünerek, 2007 yılında İkaros Yayınları (www.ikarosyayinlari.com) adı altında kültür, sanat, edebiyat/şiir kuramı kitaplarının ağırlıkta olacağı bir yayın projesini hayata geçirmiş bulunuyoruz.

                                                                                                                                                                   www.siirpenceresi.com 

Editör : Özcan Erdoğan
İletişim:
E-Posta: siirpenceresi@gmail.com

             siirpenceresi@yahoo.com 

            

 

            İKAROS YAYINLARI (www.ikarosyayinlari.com) 

            Silahtarağa Cad. Kurtuluş Ap.

            No:215  Kat:2/2    

               Eyüp/İSTANBUL
           
Tel./Faks:(212)427 27 68

            Gsm       :(532)520 37 68 

            E-Posta  :ikarosyayinlari@gmail.com

                          ikarosyayinlari@yahoo.com 

       

            KARŞI YAYINLARI (www.karsiyayinlari.com) İkaros Yayınları'nın tescilli bir kuruluşudur.               

 

Copyright © 2005-2010 ŞİİR PENCERESİ
www.siirpenceresi.com
WINDOW OF POETRY
Turkish and world poets and their poems

 
   

 

Ana Sayfaya Geri Dön